06 listopada 2022

Przy muzyce o historii

Z okazji Święta Niepodległości w Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym Stowarzyszenie „Ruch Samorządowy Wspólny Głos” zorganizowało koncert- debatę “Przy muzyce o historii”, na którą przybyło ok. 200 osób. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny celebrowaną przez Ks. Grzegorza Kucharskiego oraz Ks. Wacława Krzempeka. O piękną oprawę Mszy Św. zadbała Schola Aniołki Bogurodzicy. Debatę historyczną o drodze Polski do odzyskania niepodległości, o roli Kościoła w tym procesie oraz o potrzebie posiadania silnego państwa poprowadził historyk dr Krzysztof Jabłonka wraz z ks. Zdzisławem Rogozińskim – Proboszczem Parafii w Borzęcinie Dużym. W uroczystości wzięli udział Minister i Poseł na Sejm RP Pani Anita Czerwińska, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Pan Jan Żychliński, Prezes Fundacji Rodzice Szkole, radni powiatu i okolicznych gmin oraz mieszkańcy, którzy przybyli całymi rodzinami.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję usłyszeć utwory patriotyczne wykonane przez Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej, a nawet wspólnie zaśpiewać Hymn Narodowy i Rotę. Dzięki atrakcyjnym nagrodom, młodzież bardzo chętnie brała udział w konkursach historycznych, a aktywny udział w debacie wpłynął pozytywnie na podniesienie wiedzy wśród młodych ludzi. Wszyscy starsi uczestnicy konkursu i wolontariusze otrzymali bony podarunkowe na strzelnicę, a wśród dzieci rozlosowane zostały gry planszowe o tematyce historycznej. Dzięki zaangażowaniu lokalnych grup m.in. „Kolędników z okolicy” udało się w przerwie koncertu zorganizować poczęstunek dla wszystkich gości. Przy organizacji uroczystości bardzo aktywnie brali udział wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dużym. W oddzielnej sali zorganizowana została animacja dla najmłodszych, także dzieci ukraińskich zamieszkujących tymczasowo w Centrum Misji Afrykańskich. Na projektorze wyświetlany był koncert i debata, a w przerwie filmy animowane np. "Mały Polak". Była możliwość wpisania się do „księgi pamiątkowej”.

Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Wójta Gminy Stare Babice, a sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych NOWEFIO na lata 2021-30.

 

Statut stowarzyszenia

 

 

 

KRS: 00 00 95 97 69

Social Media

Zachęcamy do wsparcia Stowarzyszenia Ruch Samorządowy Wspólny Głos

Tytuł wpłaty „DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE”

Numer rachunku:

32 1020 1013 0000 0002 0470 9061