21 stycznia 2023

Rajd Powstania Styczniowego

Jak co roku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się Rajd Powstania Styczniowego.

 

Tym razem były to uroczystości upamiętniające 160 rocznicę wybuchu zrywu niepodległościowego.

 

Uczestnicy marszu spotkali się o godzinie 10:00 w Truskawiu przed wejściem do Kampinoskiego Parku Narodowego.

Ze zgromadzonymi przed wymarszem spotkał się premier Mateusz Morawiecki i wygłosił krótkie przemówienie. Premier złożył podziękowania organizatorom uroczystości za pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Styczniowym i jego poległych bohaterach.

W rajdzie wziął także udział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, którego prapradziadek, Józef Gliński, zginął w bitwie pod Budą Zaborowską.

Wymarsz z Truskawia nastąpił o godzinie 10:30. Grupę poprowadziła poseł i wiceminister  Anita Czerwińska, która z organizacją Rajdu jest związana od samego początku.

 

Uczestnicy przeszli do Mogiły 72 Powstańców Styczniowych z oddziału „Dzieci Warszawy” mjr. Walerego Remiszewskiego w Zaborowie Leśnym. Przy mogile została odprawiona Msza Św., w której wzięły udział m.in. delegacje wraz z pocztami sztandarowymi z lokalnych OSP, Dyrekcja KPN, Jednostka Strzelecka 1863 z Uniecka, a także harcerze, młodzież szkolna oraz licznie przybyli mieszkańcy. Po Mszy Św. odczytany został Apel Pamięci oraz złożone zostały wieńce i kwiaty. Całość uświetnili muzycy: trębacz, perkusista oraz zespół wokalny z akompaniamentem gitar.

Po oficjalnych uroczystościach na polanie na uczestników czekał ciepły poczęstunek, wystawa artefaktów z okresu Powstania Styczniowego oraz pokaz sztuki kowalskiej. Nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni powstańczych przy ognisku oraz historycznej gawędy przygotowanej przez dr Krzysztofa Jabłonkę.

W uroczystościach upamiętniających pamięć powstańców wzięło udział ok. 200 osób.

 

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2008 roku. Ideą rajdu jest propagowanie pamięci o bohaterach poległych w Powstaniu Styczniowym ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Budą Zaborowską.

 

 

Statut stowarzyszenia

 

 

 

KRS: 00 00 95 97 69

Social Media

Zachęcamy do wsparcia Stowarzyszenia Ruch Samorządowy Wspólny Głos

Tytuł wpłaty „DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE”

Numer rachunku:

32 1020 1013 0000 0002 0470 9061